نوار قلب نرمال

نوار قلب نرمال

نوار قلب نرمال : نوار قلب برای نظارت بر عملکرد قلب استفاده می شود. هر ضربان قلب شما با پالس الکتریکی آغاز می گردد که به طور معمول از سلول های ویژه ای در محفظه سمت راست بالای قلب منشا می گیرند. نوارقلب همچنین ECG یا EKG نیز نامیده می شود که سیگنال های الکتریکی انتقال یافته از قلب را ثبت می کنند.

الکتروکاردیوگرام یا تست نوار قلب نرمال

الکتروکاردیوگرام یا تست نوار قلب نرمال تستی است که طی آن عملکرد الکتریکی قلب بیمار بررسی می‌شود. تست نوار قلب، عملکرد الکتریکی قلب شما را به صورت یک نمودار خطی نشان می‌دهد که روی یک کاغذ چاپ می‌شود. این نمودار خطی در نقاطی دارای صعود و فرود ناگهانی است که به شکل خطوطی عمودی در نمودار هستند و به آن‌ها موج گفته می‌شود.

قلب یک پمپ عضلانی است که از چهار حفره تشکیل شده است. به دو حفره‌ی بالایی، دهلیز و به دو حفره‌ی پایینی بطن گفته می‌شود. یک سیستم الکتریکی طبیعی که در بدن وجود دارد موجب انقباض عضلات قلب می‌شود. انقباض عضلات قلب موجب پمپاژ شدن خون از قلب به ریه‌ها و سایر اعضای بدن می‌شود.

علت گرفتن تست برای نوار قلب نرمال چیست

پزشک متخصص  می تواند از نوارقلب نرمال  برای مشاهده الگوهای میان ضربانات قلبی و ریتم آن برای تشخیص شرایط مختلف قلب استفاده کند. نوار قلبی روشی غیر تهاجمی، تستی بدون درد با نتایج سریع است. پزشک ممکن است در مورد نتایج نوار قلب با شما در همان روز انجام تست و یا روز بعد آن صحبت کند.

علت انجام تست نوار قلب چیست

۱-پی بردن به علت درد یا احساس فشار در قفسه‌ی سینه. این مشکل می‌تواند بر اثر یک حمله‌ی قلبی، التهاب پرده‌ی پریکاردیت یا آنژین ایجاد شود.
۲-پی بردن به علت بروز برخی علائم مربوط به بیماری‌های قلبی. این علائم عبارتند از: تنگی‌نفس، سرگیجه، غش کردن و تپش قلب (ضربان تند و نامنظم قلب).
۳-پی بردن به این موضوع که دیواره‌های حفره‌های قلب ضخیم شده‌اند یا خیر.
۴-بررسی نحوه عملکرد داروهایی که بیمار مصرف می‌کند و همچنین بررسی این موضوع که این داروها چه تاثیری بر قلب دارند و اینکه آیا عوارضی ایجاد کرده‌اند یا خیر.
۵-بررسی عملکرد دستگاه‌های مکانیکی که در قلب کاشته شده‌اند، مانند دستگاه ضربان‌ساز قلب . این دستگاه‌ها به کنترل بهتر ضربان قلب کمک می‌کنند.
۶-بررسی سلامت قلب در مواردی که شخص به بیماری‌ها و مشکلات دیگری مبتلا شده است، از جمله: فشار خون بالا، کلسترول بالا، اعتیاد به کشیدن سیگار، دیابت و داشتن سابقه خانوادگی در بیماری‌های قلبی زودرس.

نحوه تفسیر نوار قلب نرمال

برای تفسیر و اصطلاحاً خواندن یک ریتم قلبی، مساله‌ی مهم توجه به تمام اجزا، امواج، قطعات و فواصل موجود بر روی نوار ریتم، قبل از قضاوت در مورد آن، می‌باشد. جهت جلوگیری از سردرگمی، شما می‌بایست یک توالی منطقی را در ذهن خود ترسیم، و در مواجهه با هر ریتم قلبی، از آن توالی پیروی کنید. ما روش ۵ مرحله‌ای زیر را پیشنهاد می‌کنیم:

قدم اول: سرعت ضربان قلب را محاسبه کنید.

قدم دوم: نظم را پیدا کنید.

قدم سوم: امواج P را نگاه کنید.

قدم چهارم: به فواصل PR توجه کنید.

قدم پنجم: عرض کمپلکس‌های QR را مورد توجه قرار دهید.

قدم اول: محاسبه‌ی سرعت ضربان قلب

برای تعیین سرعت ضربان قلب از روی الکتروکاردیوگرام، روش‌های متعددی وجود دارند. ۴ روش شایع، در زیر معرفی می‌شوند.

روش اول: روش ۶ ثانیه‌ای

روش دوم: روش مربع‌های بزرگ

روش سوم: روش مربع‌های کوچک

روش چهارم: روش ترتیبی

روش ۶ ثانیه‌ای

نوار قلب نرمال

این روش ساده‌ترین، سریع‌ترین و فراوان‌ترین روش اندازه‌گیری سرعت ضربان قلب از روی الکتروکاردیوگرام می‌باشد؛ که برای محاسبه‌ی ریتم‌های نامنظم و برادیکارد، نسبت به سه روش دیگر اولویت دارد. در این روش، ۶ ثانیه از یک نوار ریتم انتخاب می‌شود (۳۰ مربع بزرگ)، و سپس تعداد کمپلکس‌های QRS در این فاصله‌ی ۶ ثانیه‌ای شمرده و در عدد ۱۰ ضرب می‌شود تا تعداد ضربان قلب در یک دقیقه به دست آید.

روش مربع‌های بزرگ

نوار قلب نرمال

چنانچه گفته شد، هر مربع برگ بر روی محور افقی معادل ۲/۰ ثانیه است. با این پیش زمینه، در این روش تعداد مربع‌های برگ بین دو کمپلکس QRS متوالی شمرده شده و بر عدد ۳۰۰ تقسیم می‌شود.

روش‌ مربع‌های کوچک

چنانچه گفته شد، هر مربع کوچک بر روی محور افقی معادل ۰۴/۰ ثانیه است. با این پیش زمینه، در این روش تعداد مربع‌های کوچک بین دو کمپلکس QRS متوالی شمرده و بر عدد ۱۵۰۰ تقسیم می‌شود.

روش ترتیبی

در این روش یک موج را که دقیقاً بر روی یک خط تیره‌ی بزرگ قرار گرفته است پیدا کنید. خطوط تیره‌ی بعدی به ترتیب معرّف ۳۰۰، ۱۵۰، ۱۰۰، ۷۵، ۶۰ و ۵۰ هستند. یعنی اگر موج R بعدی روی خط تیره‌ی بعد افتاده باشد، تعداد ضربان قلب ۳۰۰ و اگر روی خط تیره‌ی دوم افتاده باشد، تعداد ضربان قلب ۱۵۰ است، الی آخر. در بسیاری از موارد چون موج R بعدی دقیقاً روی خط تیره واقع نمی‌شود، این روش یک محاسبه‌ی تخمینی است؛ اما چون به محاسبه‌ی خاصی احتیاج ندارد، روشی بسیار پرطرفدار می‌باشد.

نوار قلب نرمال

تعداد ضربان طبیعی قلب بین ۶۰ تا ۱۰۰ ضربه در دقیقه می‌باشد. اگر تعداد ضربان قلب از ۶ ضربه در دقیقه کم‌تر باشد، ریتم مورد نظر برادیکاردی  و اگر از ۱۰۰ ضربه در دقیقه بیش‌تر باشد، تاکیکاردی نام دارد.

قدم دوم: تعیین نظم

در این مرحله به فواصل R-R نگاه کنید. ۴ وضعیت زیر ممکن است وجود داشته باشد:

۱- کاملاً منظم

۲- گاهی نامنظم

۳- بی‌نظمی منظم

۴- کاملاً نامنظم

https://www.dh-feizpour.com/

دیدگاهتان را بنویسید