فشار خون

فشارخون

فشار خون به میزان فشاری می گویند که توسط خون به دیواره رگ وارد می شود و از علائم حیاتی می باشد.منظور ازفشار ، میزان قدرت یک مایع متحرک است.در نوحی نزدیک به قلب ،خون دارای فشار بیشتری است و در نواحی دورتر، فشار کمتری دارد.

فشار خون


فشار وقتی درون شاهرگ و رگ ها جریان می یابد کم می‌شود. بخشهای مختلف سیستم گردش خون، فشار متفاوتی دارند. معمولا این فشار به‌ وسیله فشارسنج(دستگاه فشار خون) اندازه گیری می شود که فشارسنج از ارتفاع جیوه برای اندازه‌گیری فشار در رگها استفاده می‌کند. با وجود این‌ که خیلی از فشارسنج‌های دیگر از جیوه استفاده نمی‌کنند، هنوز هم فشار خون درتمام دنیا با mmHg یا میلی‌متر جیوه اندازه‌ گیری می‌شود.در اکثر مواقع پرفشاری خون هیچگونه علامتی ندارد و به این علت بسیاری از مردم برای سال ها بدون اینکه مطلع باشند فشار خون بالا دارند.اگر فرد دارای فشار بالا درمان نشود، به سرخرگ‌ها و اندام های حیاتی بدنش آسیب وارد می شود. به همین دلیل به آن قاتل خاموش می گویند.

فشار خون سیستولیک و دیاستولیک چیست؟

این فشار در انسان درحال استراحت در حدود ۱۰۰ الی ۱۴۰ میلیمترجیوه (سیستولیک) و ۶۰ الی ۹۰ میلی متر جیوه  (دیاستولیک) می باشد. اگر فشار خون بصورت پایدار بالاتر از ۱۴۰ سیستول و ۹۰ دیاستول باشد٬ پاتولوژی و بیماری محسوب می‌گردد.

علائم فشار خون بالا

فشارخون سیستولی ،زمانی ‌است که ماهیچه قلب کاملا منقبض می شود و خون را به درون سرخرگ یا شریان می فرستد و در مقابل زمانی است که قلب در حالت استراحت بین دو ضربان است و خون به علت فشار درون رگ‌ها و دریچه‌های درون‌وریدی در حال بازگشت به قلب و پرکردن بطن راست است.به افزایش بیش از حد طبیعی فشار ، هایپرتنسیون و فشار بالا یا پرفشاری خون می گویند.

فشار بالا را به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می کنند: در دسته اول، فشار بالا بی علت می‌باشد و به صورت اولیه ایجاد شده است. در فشار خونثانویه افزایش فشار خون به دلیل یک بیماری دیگر اتفاق می افتد و آن بیماری علت افزایش فشار خون می باشد که اگربیماری اصلی کنترل شود، پرفشاری خون نیز به صورت مناسب تری کنترل می شود.

علائم فشار خون بالا

افراد مبتلا به فشار بالای اولیه ،ممکن است سالها بدون علامت باشند و از بیماری خود بی اطلاع باشند و زمانی متوجه بیماری خود می شوند که دچار علائم (مثل سردرد، تاری و اختلال دید، درد قفسه سینه، سرگیجه و تنگی نفس به هنگام فعالیت) می شوند که همه اینها، عوارض فشار بالا می باشد، پس تنها راهی که می توان در زمان مناسب به آن پی برد و به موقع پیشگیری کرد، اندازه گرفتن دوره ای و منظم فشار، توسط دستگاه فشار خون می باشد.

عوامل خطر ایجاد فشار خون بالا

عواملی که منجر به فشار بالا در افراد می شود به شرح زیر می باشد:

سن،جنس،وراثت،چاقی و اضافه وزن،رژیم غذایی،دیابت،کم تحرکی،عوامل اجتماعی و روانی،دخانیات و الکل

فشار خون پایین

فشار پایین، معمولاً به فشار خون سیستولیک کمتر از ۹۰ میلیمتر جیوه و فشار دیاستولیک ،به فشار کمتر از ۶۰ میلیمتر می گویند. البته بشرطی که فرد علائم دیگری نظیر ضعف و گیجی داشته باشد. اگر فشار به حدی پایین باشد که سبب شود رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به ارگان‌های مختلف مثل مغز، قلب، کلیه و… درست انجام نشود اندام‌ها نمی‌توانند عملکرد طبیعی خود را انجام داده و بتدریج صدمه می‌بینند.

برخی افراد ممکن است حتی با داشتن فشار ۵۰/۹۰ هیچ علامتی از فشار پایین نداشته باشند و بنابراین فشارشان پایین محسوب نشود. برخی افراد که فشار بالایی دارند امکان دارد وقتی فشارشان به ۶۰/۱۰۰ می رسد علائم افت فشار خون را از خود نشان دهند.

فشار خون پایین

افراد دارای فشار پایین ‌تر ، احتمال کمتری می رود که مبتلا به بیماری کلیوی، سکته و بیماری قلبی شوند. ورزشکاران، افراد دارای وزن ایده آل و افرادی غیر سیگاری اکثراً فشار کمتری دارند. فشار پایین مادامی که ایجاد علائم نکند و آسیبی به اندامهای بدن نزند بی خطر است.

فشار نرمال برای سنین مختلف

در هرشرایط سنی، عوامل خاصی می‌توانند منجر به خوانده شدن مقادیر فریبنده‌ی فشار بالا شوند، حتی در افرادی که فشار سالم و طبیعی دارند. مواردی مثل کافئین و دخانیات ممکن است باعث بالا رفتن فشار  شود؛ همچنین بیدار شدن از خواب بصورت ناگهانی و یا ورزش کردن قبل از اندازه‌گیری فشار ، از عواملی هستند که فشار  بالاتری را نشان می دهتد. استرس نیز می‌تواند بر بالا رفتن فشار موثر باشد. بعضی افراد در مطبمتخصص قلب ،دچار استرس شده و همین امر باعث بالا رفتن فشار خون نرمال  درآنها می‌شود، که این وضعیت تحت عنوان پر فشاری روپوش سفید شناخته می‌شود. این افراد، اغلب کنترل فشار خون در خانه را برای دستیابی به نتایج دقیق‌تر ترجیح می دهند. با این وجود، مراجعه کردن به پزشک متخصص قلب برای اندازه‌گیری و ارزیابی دقیق فشار خون ضروری است.

دیدگاهتان را بنویسید